ŽIADOSTI O KNIHY POSIELAŤ NA E-MAIL:
lomd2@azet.sk

*články na tomto blogu môžu obsahovať deťom neprístupné knihy či iné materiály*


Lev Grossman - Mágové

20. března 2013 v 16:55 | Alice |  Knihy
Názov: Mágové
Originálny názov: The Magicians
Autor: Lev Grossman
Žáner: Fantasy
Jazyk: Český
Súbor: DOCX
Veľkosť: 2 485 kb

O knihe: Napínavý príbeh o mladom mužovi, ktorý praktizuje mágiu v reálnom svete. Quentin Coldwater je nadaný, ale nešťastný. Chodí na strednú školu, je stále obklopený fantasy príbehmy, ktoré čítal ako dieťa, príbehy zasadenými do magickej krajiny menom Fillory. Predstavte si jeho prekvapenie, keď sa náhle nečakane dostane na veľmi tajnú, veľmi exkluzívny školu kúziel v severnej časti New Yorku, kde získa skvelé vzdelanie v modernom čarodejníckom remesle. Ale kúzla Quentinovi neprinesú také šťastie a dobrodružstvo, o akom sníval. Ukazuje sa, že krajina Quentinových snov je oveľa temnejšia a nebezpečnejšia, než si vôbec dokázal predstaviť. Jeho detské sny sa stanú nočnou morou ...

Osobný názor: Tá kniha ma zo začiatku nadchla. Popravde, ešte som sa nestretla s príbehom, v ktorom je hlavný hrdina tak veľmi podobný mne samej. Ale to len zo začiatku. Potom to bolo... divné. Mám rada knihy, v ktorých sú opísane veci a deje trochu podrobnejšie, pretože si z nich beriem príklad, ale v tejto knihe autor strašne skákal. Quentin tam proste prišiel, a zrazu bolo o dva týždne neskôr, a zrazu bolo leto... proste dosť chaotické to na mňa bolo.

Ukážka:
Všechny rolety byly stažené. Temno v místnosti neodpovídalo ani tak tmě v domě se staženými roletami, jako spíš tmě v noci; jako by v okamžiku, kdy překročil práh, nastalo zatmění slunce. Quentin pomalu vstoupil do pracovny. Zase vyjde ven a zavolá. Za minutku. Ale musel tam aspoň nahlédnout. Temnota kolem mu působila mravenčení jako oblak nabitý elektřinou.
Ta skříň byla tak obrovská, že by se do ní klidně vešel. Položil ruku na její malou otlučenou mosaznou kliku. Skříň byla odemčená. Prsty se mu třásly. Le roi s'amuse. Nemohl si pomoct. Připadalo mu, jako by se svět kolem něj roztočil.
Byl to bar. Prakticky celá hospoda. Quentin natáhl ruku za řady tiše cinkajících láhví a sáhl si na suchou vrzavou překližku vzadu. Jen pro jistotu. Pevná. Nebylo na ní nic magického. Zavřel dvířka, obličej mu ve tmě hořel. Až když se ohlédl, aby se ujistil, že ho nikdo nesledoval, spatřil na podlaze to mrtvé tělo.
*
O patnáct minut později byla hala plná lidí a činnosti. Quentin seděl v koutě v rákosovém křesílku jako nějaký nosič rakve na pohřbu kohosi, s kým se nikdy nesetkal. Týlem hlavy se pevně tiskl k chladné zdi. James stál vedle něj. Zdálo se, že neví, kam s rukama. Nedívali se na sebe.
Starý muž ležel natažený na zádech na podlaze. Břicho se mu vyklenovalo jako zřetelný kopeček, šedivé vlasy tvořily potrhlý einsteinovský věneček s vyčnívající lebkou. Kolem něj dřepěli tři záchranáři, dva muži a žena. Žena byla roztomile, téměř nepatřičně hezká - jako by ji do téhle chmurné scénky obsadili omylem. Všichni se zabývali nějakou činností, ale nešlo o žádnou bleskovou záchrannou léčebnou akci. Tohle byl odlišný druh práce, po selhání povinné resuscitace. Něco si potichu šeptali, balili, odtrhávali náplasti, vyhazovali kontaminované jehly a nástroje do speciálního kontejneru.
Jeden z mužů nacvičeným rázným pohybem vytáhl mrtvému z krku kanylu. Ústa starého muže zůstala otevřená a Quentin uviděl jeho mrtvý šedý jazyk. Nechtěl si to přiznat, ale ucítil slabý štiplavý zápach stolice.
"Tohle je zlé," řekl už poněkolikáté James.
"Ano," přisvědčil otupěle Quentin. "Hodně zlé." Rty a zuby měl jakoby znecitlivělé.
Když se nepohne, nikdo po něm nemůže nic chtít. Pokoušel se dýchat pomalu a zachovávat klid. Zrak upíral přímo před sebe, nechtěl zaostřit pohled na to, co se odehrávalo v pracovně. Věděl, že by na Jamesovi spatřil jako v zrcadle odraz vlastního duševního stavu v nekonečné chodbě zděšení, která nikam nevede. Uvažoval, kdy už bude vhodné odejít. Nemohl se zbavit pocitu zahanbení, že právě on vstoupil nezván do domu, jako by právě tím nějak zavinil mužovu smrt.
"Neměl jsem o něm říkat, že je pedofil," řekl nahlas. "To byla chyba."
"Velká chyba," přitakal James. Mluvili pomalu, jako by si oba poprvé zkoušeli řeč.
Ta žena - záchranářka se zvedla od těla. Quentin se díval, jak se protahuje, jak si tiskne zápěstí na bedra, naklání hlavu k jedné straně, pak ke druhé. Potom vykročila směrem k nim a stahovala si přitom gumové rukavice.
"No," oznámila vesele, "je mrtvý." Podle přízvuku byla Angličanka.
Quentin si odkašlal. Žena obratně hodila rukavice přes místnost do nádoby na odpadky.

Obal:
originál
český

Posielam na e-mail.

~Alice~
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jana jana | E-mail | 27. března 2013 v 12:08 | Reagovat

ahoj, mozem ta poprosit aj toto poslat na mail? pripadne ak mas aj ine knihy? ( aby som ti tu nepisala rovnake blabla ku kazdej :) )
dakujem moc posli na email : myska.jana@gmail.com

2 Patriciasz Patriciasz | E-mail | 29. července 2013 v 7:48 | Reagovat

Ahoj mohla by somtapoprosit a o tuto knizku...dakujem ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama