ŽIADOSTI O KNIHY POSIELAŤ NA E-MAIL:
lomd2@azet.sk

*články na tomto blogu môžu obsahovať deťom neprístupné knihy či iné materiály*


Anne Bishop - ČD - Dcéra čistej krvi

5. února 2013 v 18:32 | Alice |  Knihy
Názov: Dcéra čistej krvi
Originálny názov: Daughter of the Blood
Autor: Anne Bishop
Žáner: Fantasy
Jazyk: český
Súbor: PDF
Veľkosť: 2 290 kb
Typ: trilógia
Kniha: Prvá

O knihe: Čo keby existovala kultúra vychádzajúca z temnej strany fantázie? Akú by mala morálku a meradlo hodnôt? Čo keby táto kultúra bola vo svojej Temnote veľmi elegantné a bola by rovnako nežná ako výbušná, vášnivá a násilná? Čo keby ženy boli dominantným rodom, ktorému by agresívny a inteligentný muži-bojovníci slúžili? Pred siedmimi stovkami rokov čierna vdova prežila mystické videnie a z pavučiny jej snov a vízií vzišlo starodávne proroctvo. Teraz sa ríša Temnoty pripravuje na príchod Kráľovnej, ktorá bude vládnuť oveľa väčšou mocou a silou ako samotný pán Pekla. Ale Kráľovná je ešte mladá, prístupná všetkým vplyvom a korupcii. Kto ovláda Kráľovnú, ovláda aj Temnotu.

Osobný názor: Malá Jaenelle je proste úžasná. Každú stránku z tejto knihy som doslova prehltla a užila som si to ako už dlho nie. Bishopová je perfektná spisovateľka a jej postavy majú vždy nemenný osobytí charakter, čo sa mi neskutočne páči. Vrele odporúčam! :D

Ukážka:
Ani zběsilé bušení na dveře pracovny nemohlo konkurovat Prothvarovu nekonečnému nadávání a Jaenellininu rozzuřenému ječení. Saetan zavřel knihu na pultíku. Bývaly doby, a nebylo to tak dávno, kdy tyhle dveře nechtěl vůbec nikdo otevírat, natož tlouci do nich pěstmi tak, že by z nich mohlo zůstat dříví na podpal. Saetan se přesunul a usedl k rohu stolu z černého dřeva, zkřížil ruce na prsou a vyčkával. Do místnosti vtrhl Andulvar a jeho výraz v obličeji byl neklidnou směsicí strachu a zloby. Prothvar vešel přímo za ním a táhl Jaenelle vzadu za šaty. Když se snažila nějak vydrápnout z jeho sevření, chytil ji a zvedl do vzduchu.
"Postav mě na zem, Prothvare!" Jaenelle skrčila koleno a uštědřila mu nohou kopanec do rozkroku.
Prothvar zaúpěl a upustil ji na zem.
Namísto aby upadla, Jaenelle se krásně obrátila ve vzduchu a až pak dopadla lehce na nohy; ještě chvíli zůstala ve vzduchu asi třicet centimetrů nad podlahou, když začala nadávat v mnoha jazycích, které Saetan nedokázal vůbec identifikovat. Saetan se přinutil k tomu, aby vypadal autoritativně a neutrálně, a poněkud váhavě se rozhodl, že teď není ta správná chvíle, aby s Jaenelle diskutoval o vybraném slovníku u mladých dam.
"Jaenelle, kopnout muže do slabin může být účinný způsob jak získat jeho pozornost, ale není to něco, co by si mohla dovolit dívka jako ty." Trhl hlavou, když veškerou pozornost věnovala teď jemu.
"Proč ne?" chtěla vědět. "Jeden přítel mi řekl, co mám udělat, když mě chce nějaký mužský napadnout zezadu. Donutil mě, abych mu slíbila, že to tak budu dělat."
Saetan nadzvedl obočí: "To ti prozradil tvůj přítel?" Jak zajímavé. Než mohl pokračovat, Andulvar mu hrozivě skočil do řeči:
"To ale není hlavní problém, SaDiablo."
"Tak co se tedy stalo?" Ne, že by to zrovna chtěl vědět.
Prothvar ukázal na Jaenelle. "Tahle malá… ona… řekni mu to!"
Jaenelle sevřela ruce v pěst a zírala na Prothvara. "Byla to tvoje chyba. Smál ses a nechtěl mě učit. To ty jsi mě srazil dolů." Saetan zvedl ruku: "Tak pomalu. Co tě měl učit?"
"Nechtěl mě učit létat," odpověděla Jaenelle vyčítavě.
"Nemáš křídla!" vyštěkl Prothvar.
"Dokážu létat stejně jako ty!"
"Nemáš na to výcvik!"
"Protože mě to nechceš naučit!"
"Krucinál, a taky to nemám v úmyslu!"
Jaenelle ze sebe vypravila érijenskou nadávku, až Prothvarovi málem vypadly oči z důlků.
Andulvarův obličej zrudl do varovného odstínu nachové, pak ukázal na dveře a zařval: "VEN!"
Jaenelle uraženě odešla ze studovny a Prothvar se belhal za ní. Saetan si dal ruku před ústa. Chtělo se mu smát. Sladká Temnoto, jak moc se mu chtělo smát, ale pohled do Andulvarových očí ho varoval, že kdyby se jen uculil, rozhoří se mezi nimi hádka.
"Takže ty se náramně bavíš," zabrblal Andulvar a zašustil křídly.
Saetan si několikrát odkašlal. "Předpokládám, že musí být pro Prothvara obtížné přijít na to, že je v koncích, když má co do činění se sedmiletou dívkou. Neuvědomil jsem si, že válečníkovo ego se dá pochroumat tak snadno."
Andulvarův pochmurný výraz se neměnil. Saetan se začínal zlobit. "Buď rozumný, Andulvare. Tak se chce naučit létat. Viděl jsi, jak lehce balancuje ve vzduchu."
"Viděl jsem toho ještě víc," vyštěkl Andulvar.
Saetan zaskřípal zuby a počítal do deseti. Dvakrát. "Tak mi o tom pověz."
Andulvar zkřížil ruce na hrudníku a zahleděl se do stropu.
"Její kamarádka Katrine jí ukazuje, jak se létá, ale Katrine létá jako motýl a Jaenelle chce létat jako jestřáb, jako Érijen. Tak požádala Prothvara, aby ji to naučil. A on se jí začal smát − připouštím, že to zrovna nebyla moc rozumná věc, a ona…"
"Protestovala."
"…skočila dolů z velké věže v Sídle."
Chvíli bylo ticho, než Saetan vybuchl: "Cože?"
"SaDiablo, ty přece znáš tu vysokou věž. Ty jsi to zatracené místo sám postavil. Vyšplhala až nahoru a pak prostě seskočila. Pořád ti to připadá zábavné?"
Saetan si mnul ruce na stole. Celé tělo se mu třáslo. "Takže Prothvar ji chytil, když padala."
Andulvar si odfrknul: "Málem ji zabil. Když skočila, vrhl se za ní střemhlav. Naneštěstí zůstala stát jen tak ve vzduchu asi tak tři metry pod kamennou římsou. Když ji míjel, vrazil do ní, takže
začali padat oba dolů, asi tři čtvrtiny té výšky se řítili dolů, než se mu podařilo trochu ustálit ten pád."
"Matko noci," zamumlal Saetan.
"Kéž je Temnota milosrdná. Takže co s tím hodláš udělat?"
"Promluvím si s ní," odpověděl Saetan pochmurně, vypustil myšlenku za dveře a pozoroval, jak se snadno a rychle otevřely.
"Jaenelle."
Jaenelle došla až k němu a její vztek už vychladl, nicméně byla pevně přesvědčená o své pravdě, což si Saetan až příliš dobře uvědomoval. Saetan bojoval, aby udržel svůj temperament na uzdě, a chvíli si ji pozorně prohlížel: "Andulvar mi řekl, co se stalo. Máš mi k tomu co říct?"
"Prothvar se mi nemusel smát. Já se mu taky nesměju."
"K létání potřebuješ křídla, Jaenelle."
"Nepotřebuješ křídla, abys putoval po větrech. Není v tom zas tak velký rozdíl. A i Érijenové potřebují znát několik kouzel, aby létali. Aspoň to tak říkal Prothvar."
Nevěděl, co je horší: Jaenelle, když přehání, nebo Jaenelle, když rozumně uvažuje.
Saetan si povzdechl a položil své ruce na její malé, které
vypadaly tak křehce. "Vyděsila jsi ho. Jak měl vědět, že se prostě
nezřítíš k zemi?"
"Měla jsem mu to říct," odpověděla a připadala si dost potrestaná.
Saetan na chvíli zavřel oči a zběsile přemýšlel. "Výborně. Andulvar a Prothvar tě naučí létat tak, jak létají Érijenové. Na oplátku ale musíš slíbit, že budeš dodržovat jejich instrukce a budeš trénovat všechno ve správném pořadí. Žádné seskakování z věže, žádné překvapivé padání z útesů…" Její provinilý pohled
způsobil, že mu srdce začalo bít velice podivným rytmem.
Zakončil svou řeč staženým hlasem: "…žádné zkoušení na dráze pro čistou krev… nebo na kterékoli jiné dráze, dokud nebudou mít pocit, že jsi na to dost připravená."
Andulvar se odvrátil a sám pro sebe mumlal různé nadávky.
"Domluveno?" Saetan se zeptal a zadržel dech.
Jaenelle přikývla, nešťastně a rezignovaně. Stejně jako brány i dráhy existovaly ve všech třech říších. Na rozdíl od bran existovaly dráhy jen na území Askavi. V Terreille to byly zkušební dráhy pro érijenské válečníky, kaňony, kde se větry setkávaly pro nebezpečnou a velice nebezpečnou zkoušku mentální i fyzické sily. Dráha čisté krve držela lehčí větry − od bílé barvy po opálovou. Ty ostatní…

Obal:
originál
český

Posielam na e-mail.

~Alice~
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama